Výročí poslední papežské návštěvy

Přijel nás povzbudit ve víře. Před deseti lety navštívil ČR papež Benedikt XVI.

Je tomu již deset let, co Českou republiku navštívil papež Benedikt XVI. Připomeňme si hlavní body programu Svatého otce při jeho 13. apoštolské cestě, která se konala od 26. – 28. září 2009 a šlo o čtvrtou návštěvu hlavy katolické církve v naší zemi.
Publikováno: 25. 9. 2019 12:00

Foto: Vít Kobza

Den první (sobota 26. září)
Benedikt XVI. zahájil třídenní návštěvu České republiky – svou 13. apoštolskou cestu v sobotu 26. září na ruzyňském letišti v Praze, kde byl přivítán českým prezidentem Václavem Klausem a dalšími ústavními činiteli, církevními představiteli a zástupci věřících.

První zastávkou Svatého otce byl chrám Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Zde se poklonil Pražskému Jezulátku a setkal se s rodinami a dětmi. Ve své promluvě se obrátil právě na rodiny a vyzdvihl jejich důležitou úlohu ve společnosti.
V odpoledních hodinách se na Pražském hradě setkal nejdříve s prezidentem Václavem Klausem a poté s představiteli veřejného života ve Španělském sále, kde opět v doprovodu prezidenta republiky vyslechl krátký koncert v podání České filharmonie. Ve svatovítské katedrále se následně setkal se stovkami kněží, řeholníků, řeholnic, seminaristů a členů laických hnutí při společné modlitbě nešpor.

 
Den druhý (neděle 27. září)
V neděli 27. září se sv. Otec letecky přemístil do Brna, kde na Tuřanském letišti sloužil mši sv. za účasti přibližně 120 000 lidí. V odpoledních hodinách se v prostorách Arcibiskupského paláce v Praze setkal se zástupci křesťanských církví a následně ve Vladislavském sále pražského hradu se zástupci akademické obce.

 
Den třetí (pondělí 28. září)
Apoštolskou cestu zakončil v pondělí 28. září návštěvou Staré Boleslavi při příležitosti svátku patrona českých zemí svatého Václava. Papež nejprve navštívil místo mučednické smrti sv. Václava v bazilice sv. Václava, kde se poklonil jeho ostatkům i Palladiu země České. Následně celebroval spolu s 600 kněžími na louce za městem bohoslužbu pro více než 50 000 věřících. Během ní proběhlo i setkání se zástupci mládeže a ti vyslechli papežovo poselství. Následně se papež přesunul do pražského arcibiskupského paláce, kde poobědval s biskupy. V podvečerních hodinách se papež rozloučil s Českou republikou opět na Ruzyňském letišti.

Připomeňte si návštěvu Benedikta XVI. v dokumentu České televize Tři dny s Benediktem.

(www.cirkev.cz)