Mons. Cavalli o papeži Františkovi: Řekl celému světu, že z Boží milosti se Medjugorje stalo místem milosti
U příležitosti úmrtí papeže Františka se mnozí ohlížejí za jeho životem, duchovním odkazem a vztahem k místům, která poznamenal svou pastorační vizí. Významné svědectví o jeho postoji k Medjugorji přinesl arcibiskup Aldo Cavalli, apoštolský vizitátor se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje. Ve svém rozjímání pro Rádio MIR Medjugorje připomíná nejen hluboké porozumění papeže Františka pro duchovní význam tohoto místa, ale i jeho osobní nasazení pro rozvoj a uznání Medjugorje jako místa milosti. Přinášíme vám celý jeho projev v českém překladu.
Papež František odešel z tohoto světa. Byl to veliký papež. Před dvanácti lety započal své zodpovědné poslání římského biskupa, což je střed jednoty a společenství celé Církve. Církev, která pokračuje v díle Pána Ježíše Krista, má za úkol hlásat evangelium celému světu. Aby mohla tento úkol plnit, musí být hluboce spojena s Pánem Ježíšem i s lidstvem, kterému má být evangelium hlásáno. My všichni, kteří v Duchu Svatém tvoříme Církev Páně, máme styl, metodu a postoj, jak toto poslání naplnit: hluboké společenství s Ježíšem, jeho důvěrné poznání a zkušenost s Ním, a zároveň pochopení dnešního světa, kterému máme hlásat evangelium.
Tak jednal papež František: žil hluboké setkání s Ježíšem z Nazareta, Synem Božím, a zároveň dobře znal a chápal dnešní svět. A právě v tomto kontextu vystupuje silný a neobyčejný jev – fenomén Medjugorje.
Papež mi při osobních setkáních představil své hluboké porozumění a ocenění Medjugorje. Velmi jasně chápal, že se jedná o místo milosti. Místo hlubokého setkání s Ježíšem ve světle evangelia. A proto před několika lety řekl kněžím a biskupům: doprovázejte, doprovázejte, doprovázejte poutníky na tomto místě, kde se setkávají s Ježíšem.
V kontextu porozumění a rozpoznání milosti, která se zde uděluje, a v přítomnosti Panny Marie, která nás vede k Ježíši, chtěl papež František nést odpovědnost za tuto farnost – toto místo milosti, kde miliony lidí přicházejí k modlitbě, ke svátosti smíření, k proměně života.
Proč? Aby tato farnost byla místem jednoty celé Církve. Proto sem chtěl poslat biskupa, který by byl za toto místo zodpovědný. Papež si uvědomil, že se milost tohoto místa šíří do celého světa. Chápal, že se v různých krajích a farnostech rodí tzv. „medjugorské komunity“ a duchovní centra, která vyrůstají ze setkání s Ježíšem v Eucharistii, v doprovodu Panny Marie.
Po tom, co nás Panna Maria přivedla k setkání s Ježíšem, pokračujeme v adoraci, v modlitbě za nemocné, v modlitbě růžence, a stále více se noříme do vnitřního spojení s Božím Synem. A v tomto duchovním procesu se zde zcela přirozeně udílí svátost smíření – k obnově života. Papež vnímal tuto hlubokou duchovní a mariánskou zkušenost. Viděl, že se šíří z Medjugorje do světa beze slávy a reklamy, a celému světu řekl své „nihil obstat“, což znamená: Jděte, jděte, jděte do Medjugorje, protože toto místo se milostí Boží stalo místem milosti.
Jděte do Medjugorje, kde v doprovodu Panny Marie, Matky Boží, hluboce zakusíte přítomnost Pána Ježíše. Jděte na místo zvané Vrch zjevení a na Križevac, kde při modlitbě před křížem každý pochopí, že potřebujeme neustále obnovovat svůj život skrze svátost smíření.
V jubilejním roce Církev uznala hodnotu tohoto místa – farní kostel v Medjugorji byl vyhlášen za jubilejní chrám, kde je možné získat milost plnomocných odpustků. Skrze svátost smíření, svaté přijímání, vyznání víry, modlitbu na úmysly Svatého otce a modlitbu k Panně Marii můžeme postavit své svědomí před Boha.
Můžeme se v této hluboké meditaci obrátit k Bohu Otci, milosrdnému a spravedlivému, a říct: „Děkuji Ti za všechno dobré, co jsem mohl vykonat, a lituj všeho zlého, co nese následky, které už nedokážu napravit. Ty, který jsi všemohoucí, skrze zásluhy Ježíše Krista, jehož krev na kříži už mé hříchy smyla, skrze zásluhy Panny Marie a všech svatých, vezmi to na sebe a vymaž tyto následky. Já Ti slibuji, že svůj život změním.“
A proto každé ráno, když vstanu, chci říct: „Pane, můj Bože, s milostí, kterou jsi mi dal v Ježíši a Duchu Svatém, v doprovodu Marie, tvé i naší Matky, chci dnes žít lépe než včera.“
Papež František hluboce rozjímal o hodnotě tohoto místa, o hodnotě Medjugorje. A rozhodl se, že tuto jednoduchou, a přesto silnou spiritualitu prohlásí za hodnotnou pro celý svět. Spiritualitu, která může představit evangelium Ježíše Krista celému světu.
Nechť je papež František požehnán za veliké dobro, které vykonal pro Církev a pro svět. A nechť je požehnán i za porozumění a dobro, které přinesl tomuto místu milosti – farnosti Medjugorje, pravému svatému místu, pravé svatyni.
zdroj: www.radio-medjugorje.com
(www.medjugorje.cz)