Sbírka potravin pro potřebné v sobotu 21. listopadu

Sbírka potravin se i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem uskuteční, a to v sobotu 21. listopadu 2020. Lidé budou moci v tento den od 8 do 18 hodin věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží ve stovkách obchodů po celé České republice. Už od 16. listopadu je možné po dobu 14 dnů darovat potraviny i prostřednictvím on-line nákupu. Sbírka potravin se od loňského roku koná dvakrát ročně, letos však bylo jarní kolo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Je celorepublikově organizována Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru.

Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije zhruba 1,5 milionu občanů na nebo pod hranicí chudoby. Skrytý hlad znamená ohrožení nedostatkem výživově cenných prvků a vitamínů. Je nebezpečný zejména pro ty, kteří nemají dostatek potravin bohatých na zeleninu a maso. Největší riziko představuje pro děti do dvou let.

„Počet lidí v tíživé situaci, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během prvního pololetí šlo meziročně o dvacetiprocentní nárůst, aktuálně na podzim dokonce o čtyřicetiprocentní. Prosíme proto,, aby se lidé do letošní podzimní sbírky potravin zapojili opravdu v co největším počtu,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „V jednotlivých prodejnách mohou odevzdat zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží dobrovolníkům, které snadno poznají podle zelené zástěry s logem sbírky, anebo do sběrných boxů za pokladnami. Každý ze stovek dobrovolníků bude mít samozřejmě roušku a rukavice, aby byly splněny příslušné hygienické normy,“ dodala V. Láchová.

Darované potraviny a drogistické zboží putují z obchodních řetězců Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry, Tesco, dm drogerie markt a Rossmann prostřednictvím regionálních potravinových bank do charitativních organizací.

Do Sbírky potravin se zapojí i on-line obchody Rohlik.cz a Tesco Online nákupy, kde mohou zákazníci nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii v termínu od 16. listopadu (Rohlik.cz), respektive 18. listopadu (Tesco Online nákupy) do 1. prosince. Také ty pak poputují do regionálních potravinových bank. Jedná se především o konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny a základní i dětskou drogerii.