Obnova Mariánského sloupu v Praze

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí

Po sto jedna letech, sedmi měsících a jednom dni se ve čtvrtek 4. června 2020 na pražské Staroměstské náměstí vrátil mariánský sloup.
Publikováno: 4. 6. 2020 21:00

Foto: Tereza Myslilová, TS ČBK

„Je to historická chvíle. Znovu jsme získali své místo v duchovním středu Evropy. Právě k duchovním hodnotám Evropy jsme se znovuobnovením tohoto sloupu symbolicky přihlásili,“ oceňuje návrat původně barokního díla do centra Prahy prorektor Univerzity Karlovy, historik umění Jan Royt. Jak říká, sloup není v žádném případě mrtvým kusem kamene, ale naopak vyjádřením živé úcty k Panně Marii. „Nelze ho devalvovat na nějaký symbol habsburské nadvlády nad touto zemí. Je to symbol stále živé víry,“ míní prorektor Royt.

Poslední fáze instalace sloupu začala v 8.00., kdy autor repliky díla, sochař Petr Váňa, začal se svým týmem přesouvat sochu Panny Marie od Týnského chrámu na Staroměstské náměstí. Tam byla již připravena korintská hlavice, jež byla posléze nasazena na dřík sloupu. Samotná socha Panny Marie pak byla na hlavici umístěna v 15.40., když závěrečné práce zkomplikoval prudký liják, který se po poledni přehnal nad Prahou. „Byli tu lidé z celé republiky,“ říká stavitel a donátor Petr Řehoř, jehož firma Stavitelství Řehoř je dodavatelem stavební části obnovy mariánského sloupu. Podle něj nyní už dělníky čekají jen dokončovací práce, jako je například instalace mříží do sanctuaria, kam bude posléze umístěn obraz Panny Marie Rynecké. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna, pak obnovenému mariánskému sloupu slavnostně požehná kardinál Dominik Duka.

Zdroj: Jiří Prinz, AP       

(www.cirkev.cz)