K Pánu odešla 118-letá řeholnice

Ve Francii zemřela 118letá řeholnice, oficiálně nejstarší člověk světa

18. 1. 2023

Nejstarší člověk na světě, francouzská řeholnice André Randonová, zemřela ve věku 118 let. Příští měsíc by oslavila 119. narozeniny.

image:Image 23/source/orig/22445_soeur-andre.jpg
 
Foto: CNA

„Zarmoutilo nás to, ale… ona si už přála setkat se se svým milovaným bratrem. Je to pro ni vysvobození“, řekl pracovník domova Svaté Kateřiny Labouré David Tavella, kde sestra André žila.

Narodila se jako Lucile Randonová 11. února 1904 v Ales v jižní Francii do protestantské rodiny. Ke katolictví konvertovala v 19 letech. Pracovala v zařízení pro děti a zestárlé, než se ve svých 40 letech stala řeholní sestrou. Ještě za druhé světové války, v roce 1944, vstoupila do Společenství dcer křesťanské lásky, jež založil sv. Vincenc z Pauly. Přijala řeholní jméno André na památku svého zesnulého bratra.

O 76 let později se přestěhovala do jihofrancouzského Toulonu do zmíněného domova Svaté Kateřiny Labouré, kde také tento týden zemřela. V roce 2021 byla pozitivně testovaná na koronavirus, nemoc ale probíhala zcela bez příznaků. Když se jí francouzská televize ptala, zda se covidu bojí, řekla: „Ne, nebála jsem se, protože nemám strach ze smrti. Jsem ráda, že jsem tu s vámi, ale i tak bych ráda byla někde jinde – s mým bratrem a mými prarodiči.“ Ke svým 115. narozeninám obdržela růženec od papeže Františka, který pak každý den používala. V posledních letech přišla o zrak a byla upoutaná na invalidní vozík, se svým okolím však stále čile komunikovala. Když loni oslavila 118. narozeniny, řekla médiím: „Dobrý Bůh si dává na čas, asi na mě zapomněl.“

(www.zpravy.cirkev.cz)