Charita ČR pomáhá Iráčanům

Charita ČR pomáhá Iráčanům postavit se po válce na vlastní nohy

Převážně křesťanský okres Hamdaniya na severu Iráku byl tvrdě zasažen boji s Islámským státem. Do oblasti se po válce pomalu vrací život, ale mnoho rodin zde jen těžko nalézá zdroj obživy. Projekt Charity ČR s podporou České biskupské konference tu proto pomáhá obnovit zemědělství na venkově a podporuje malé podnikatele ve městech.
Publikováno: 12. 5. 2020 15:15

Situace mnoha Iráčanů zůstává i po porážce Islámského státu vážná. Zejména na severu země, kde leží i okres Hamdaniya v provincii Ninewa, musela značná část obyvatel před válkou utéct. Léta konfliktu v oblasti zanechala zničená obydlí, nefunkční infrastrukturu a znehodnocenou zemědělskou půdu. Lidé, kteří se po skončení bojů postupně vrací domů, často přišli o všechno. Loni se proto Charita Česká republika zaměřila na rekonstrukci domů pro zranitelné rodiny. Letos v oblasti pomáhá lidem obnovit zdroje obživy a nastartovat podnikání.

Charitní projekt se soustředí na dvě oblasti, první z nich je podpora malých zemědělců. Destrukce způsobená intenzivními boji se zde totiž dotkla i zemědělské infrastruktury a půdy samotné. Mnoho zavlažovacích kanálů bylo zničeno, zemědělská půda byla často znehodnocena nebo zaminována a zemědělci přišli o veškerou techniku a vybavení. S pomocí projektu v okrese vyroste 25 nových skleníků a místní drobní zemědělci obdrží kvalitní sazenice, hnojiva a pracovní nářadí. Charita navíc díky spolupráci s místní správou pomůže lidem najít vhodnou půdu a poskytne také technická školení, aby zemědělská produkce v oblasti byla co nejefektivnější.

Druhou oblastí, na kterou se Charita Česká republika zaměří, je podpora drobných podnikatelů ve městech. Ti budou mít díky projektu možnost požádat o malý grant na rozjezd své živnosti a zúčastnit se také několika školení na podnikatelské a finanční dovednosti. Charita takto pomůže třiceti podnikům, které mají potenciál nabrat další zaměstnance z místní komunity a třiceti drobným podnikatelům, kteří s pomocí grantu nastartují svou živnost.

V rámci celého projektu se tak zlepší přístup k obživě pro téměř 600 navrátilců, kteří se po válce stěhují zpět domů. I díky pomoci Charity Česká republika a České biskupské konference se tak život v Iráku pomalu vrací k normálu.

(www.cirkev.cz)