Červená středa – připomínka pronásledovaných křesťanů

Připojte se a společně pamatujme na všechny, kdo jsou za svoji víru pronásledováni. Více o programu na fb Červená středa-společně za víru a svobodu.

28. listopadu 2018 se bude v ČR poprvé slavit Červená středa (#RedWednesday); den, kdy chceme myslet na pronásledované pro víru z celého světa. Vizuálním symbolem akce je rozsvícené červené světlo. Připojit se může každý, stačí rozsvítit za oknem červenou svíčku a vzpomenout v modlitbě na pronásledované křesťany na celém světě, kterých je podle posledních údajů přibližně 300 milionů.

Ilustrační foto: Mazur/catholicchurch.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0.

Znakem této kampaně je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru – můžete tedy např. zapálit svíčky při setkání či v průvodu nebo nasvítit 28. 11. významnou budovu ve vaší obci červeným světlem (kostel, sloup, sochu, ad.)

facebookový profil www.facebook.com/cervenastreda s hashtagem #RedWednesday.

ČBK spolu s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR se letos připojuje k iniciativě britské křesťanské organizace Aid to the Church in Need, která připomíná osoby pronásledované po celém světě pro jejich víru. RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která vznikla na britských ostrovech. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství.

Např. v roce 2017 bylo ve Velké Británii nasvíceno nejméně deset katedrál a mnohé další katolické kostely či školy. Nechyběl ani pojízdný info stánek ve formě ikonického doubledeckeru či nasvícení budovy Parlamentu na břehu Temže.

(www.cirkev.cz)